Menu

Agnieszka czytać lubi

Jest to blog na którym będę dzieliła się z wami wrażeniami po przeczytaniu książek.

"Chef - Historia Michela Morana" - Paweł Loroch - wyd. Edipresse

agnieszkaczytaclubi

Jest to biografia o człowieku, znanym szerszej grupie odbiorców jako juror w popularnym programie telewizyjnym "masterchef" oraz " masterchef junior". Znany również z innego telewizyjnego programu  "doradca smaku". Mowa oczywiście o Michelu Moran.

Opowieści  Michela Moran wysłuchał i spisał Paweł Loroch, natomiast wydawcą zostało wydawnictwo Edipresse. 

IMG_20180717_205007_632

Książka podzielona jest na 8 rozdziałów takich jak: wstęp, z pochodzenia - Hiszpan, objawienie, błądzenie,  prawdziwa miłość,  droga do marzeń, bistro nad wszystko oraz dobre życie.  

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie "lekkość" tekstu w gatunku jakim jest biografia, ale właśnie taki jest jej główny bohater Michel Moran. Jest to człowiek otwarty, sympatyczny, z dużym poczuciem humoru, przyjacielski. Po przeczytaniu tej pozycji tylko utwierdziło się moje wyobrażenie o tym człowieku.  Jednak nie zawsze Michel Moran był takim człowiekiem jakim znamy go dziś. Opowiada o tym rozdział zatytułowany "błądzenie". 

W książce poznajemy go od najmłodszych lat. Poznajmy także historię jego rodziców, co pozwala nam zrozumieć ich decyzję o emigracji z rodzinnej Hiszpanii do zupełnie obcej Francji. 

Na zdjęciu poniżej Michel w wieku lat 6. 

IMG_20180717_220856_401

 Michel we wczesnej młodości jak i teraz jest człowiekiem bardzo rodzinnym, jednak na pewnym etapie swojego życia te wartości nieco zagubił. Z biegiem czasu i zdobywania doświadczenia zawodowego zaczął zarabrać pokaźne sumy pieniędzy,  co wzbudziło jego zainteresowanie rozrywkowym trybem życia, w którym nie stronił od alkoholu. 

 Właśnie prowadząc taki tryb życia zrujnował dwa małżeństwa. Z drugiego z nich ma dwoje dzieci. 

Michel Moran po każdej życiowej porażce pakował swoje życie w kilka walizek i zmieniał kraj zaczynając wszystko od początku.  

To jakim człowiekiem Michel Moran jest dzisiaj zawdzięczamy naszej rodaczce, którą miał okazję poznać w Luksemburgu. Była nią obecna żona Halina.

Na zdjęciu poniżej Michel z obecną żoną Haliną

IMG_20180717_222531_483

 To dla niej rzucił wszystko i postanowił przenieść się do polski. Początki ich związku były bardzo burzliwe. Michel znalazł się w obcym kraju, nie znając języka. Nie pracował, a towarzysząc partnerce w spotkaniach czuł się obco. Okazało się także że ich marzenie o wlasnej restauracji musi poczekać. Dodatkowo dały znów o sobie znać problemy alkoholowe. Michel wrócił do niemiec. Tam pracował, odkladał pieniądze, czekał na stosowne pozwolenia na pracę w Polsce oraz walczył o miłość Pani Haliny. 

Gdy wszystko było gotowe postanowił raz jeszcze spróbować swojego szczęścia w Polsce. Od Pani Haliny dostał ultimatum, że albo alkohol, albo ona. Wybrał miłość. Od tamtej pory trzyma się postanowienia i dotrzymuje danego słowa. Alkoholu nie pije wcale, co jak sam przyznał w Polsce nie jest łatwe,  bo towarzyszy każdej uroczystości i w nie małych ilościach.  Otworzyli wkońcu swoją wymarzoną restaurację BISTRO, która jest oczkiem w głowie obojga. 

 Na tym opowieść zakończę, bo nie chciałabym Wam zdradzać wszystkiego. Pozycja ta warta jest uwagi i przeczytania przez każdą osobę, która lubi i podziwia Michela Morana. 

W książce znajdziemy również bonus dla czytelników, jakim jest zbiór 21 przepisów towarzyszących w życiu Michela, które są dla niego szczególnie ważne i osobiste. W trakcie opowiadania do biografii bardzo je zachwala i opisuje kiedy pojawiały się w jego życiu.  

Z czystym sumieniem polecam Wam tą pozycję, szczególnie, że możecie ją teraz nabyć w sklepach biedronka w okazyjnej cenie 4.99 zł. 

 

"Jestem normalnym, zwykłym obywatelem świata. Nie jestem aniołkiem na pokaz, ani Lucyferem w ukryciu".

Michel Moran 

Komentarze (20)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Karolina] *.dip0.t-ipconnect.de

  Bardzo lubię oglądać go w różnych programach i uwielbiam jego przepisy. Chętnie poznałabym jego biografie.

 • Gość 193.109.239.*

  Jest to jeden z lepszych szefów kuchni, kocha to co robi. chciałabym poznać jego biografię :)

 • Gość: [marcjanna] *.silesnet.pl

  Ciekawa historia :) bardzo lubię oglądać Michela w Master Chefie :) To taki pogodny człowiek no i wydaje się fajnie gotować :D Kto wie, może kiedyś będzie mi dane spróbować :)

 • Gość: [justyna107] *.giga-komputer.pl

  lubie poznawać zyciorysy

 • Gość: [Ciekawska Magdalena] *.play-internet.pl

  Szczerze nie xnam Pana

 • Gość: [3xmama] *.giganet.biz.pl

  Lubię tego gościa i jego kuchnię. Jest taki prawdziwy i nie udaje kogoś kim nie jest.

 • agnieszkaczytaclubi

  Dokładnie tak. Podziwiam, że mimo natłoku obowiązków jako szef kuchni zawsze ZNAJDZIE czas aby wyjść na salę porozmA wiać z gośćmi. MIMO takiej sławy jaka zdobył, pozostał sobą. Nie gwiazdorzy.

 • Gość: [Holly] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Dla jego sympatyków, to fajna pozycja.

 • Gość: [Agnieszka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Unikam czytania biografii, ale dla tego człowieka mogłabym to zmienić :)

 • Gość: [Aleksandra Jursza] *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  W takiej cenie brałabym w ciemno tę pozycję, zwłaszcza że - jak twierdzisz - jest lekka. Takich lektur teraz mi brakuje, dzięki :)

 • Gość: [Anszpi] *.ip.oxynet.pl

  Bardzo chętnie przeczytam tą książkę gdy wpadnie w moje ręce

 • Gość: [Blogolady] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Bardzo ciekawa propozycja ;)

 • Gość: [Patrycja Czubak] *.net.hlg.com.pl

  Już sama recenzja wydaje się ciekawa. Kojarzę tego Pana właśnie ze wspomnianych programów. Zawsze wydaje się być taki pozytywny :)

 • Gość: [Werka budująca.pl] 205.201.55.*

  No no... Zawsze był podobny do siebie :)

 • agnieszkaczytaclubi

  Tak to właśnie pierwsze co pomyślałam jak zobaczyłam jego zdjęcie gdy miał 6 lat, że się w ogóle nie zmienil

 • Gość: [Magda m blog] *.centertel.pl

  Bardzo lubię biografie i Michela, sympatyczny z niego człowiek :)

 • Gość *.wroclaw.dialog.net.pl

  Bardzo lubię biografie ciekawych ludzi - to prawdziwe historie, które same w sobie są materiałem na powieść. Z tą książką pewnie jest podobnie :) Chętnie przeczytam :)

 • daylicooking

  Michel Moran nie przemawia do mnie za bardzo. Może kiedy przeczytam tę książkę, to zmienię o nim zdanie :)

 • Gość: [Klaudia] *.centertel.pl

  Wydaje się bardzo sympatycznym człowiekiem, lubie jego przepisy ale nie znam jego biografii-chyba czas nadrobić zaległości

 • Gość: [Danka] *.icpnet.pl

  No cóż, chyba jestem w tyle. Nie oglądam takich pozycji i musiałam się nieźle natrudzić żeby skojarzyć:-)

Dodaj komentarz

© Agnieszka czytać lubi
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci